En ordentligt försenad veckorapport, ber om ursäkt för det! Stockholmsbörsen fortsatte rida på den kraftiga uppgången i fredags och kurserna steg på bred front mest hela veckan, med undantag av en lugn nedgång i den avslutande handeln. På USA-börserna var utvecklingen likartad. Ädelmetallerna handlades mestadels sidledes jämfört med stängningskursen föregående förra veckan. Oljepriset stärktes påtagligt, trots en svag avslutande handel. De amerikanska obligationsräntorna steg efter att ha handlats oregelbundet under veckan. Den amerikanska dollarn försvagades stundtals kraftigt något mot andra valutor, mätt i dollarindex, men återhämtade sig något i slutet av veckan.
Stockholmsbörsens OMXS30-index steg med +2,1,% jämfört med stängningskursen förra veckan. Sedan årsskiftet har index ökat med +4,0%, exklusive utdelningar. Det bredare indexet Stockholm Benchmark GI (OMXSBGI) som inkluderar aktieutdelningar ökade med +2,5% och har i år klättrat med +4,4%. OMXS30 är i negativ trend enligt Onsdagsfondens trendindikator och befinner sig under ett kluster av trendindikatorns längre medelvärden mellan 1525 och 1548. Det klassiska trendfiltret 40 veckor (motsvarande 200 dagar i dagsdiagram) ligger på 1537, över index, vilket tolkas som att index är i negativ trend. Utvecklingen för fler marknader, börser som råvaror, finns redovisade på sidan Marknadstrender.
Aktiebörserna har inlett året optimistiskt, vilket inte är särskilt förvånande efter den snabba och branta nedgång vi fick se i det avslutande kvartalet 2018, utan några bolagsfundamentala orsaker. Nu får vi snart hårda data i form av rapporter och det blir i vanlig ordning mycket information för marknadsaktörerna att smälta.
Onsdagsfonden Good Options
Förhållandet mellan den amerikanska dollarn och den svenska kronan gav en positiv effekt på portföljen, valutasäkringen inkluderat.
Avslutade positioner, med planerad vinst om inte annat anges
- –
Justerade positioner
- –
Nya positioner
- OMXS30: Såld köpoption med lösen 1620 i december 2019.
Portföljen innehåller nu följande placeringar:
- OMXS30: Såld säljoption med lösen 1180 i juni 2019. Sålda säljoptioner med lösen 1420, 1480 och 1500 i mars 2019. Sålda säljoptioner med lösen 1260, 1300 och 1360 i juni 2019. Såld säljoption med lösen 1260 i september 2019. Såld köpoption med lösen 1560 i mars 2019. Såld köpoption med lösen 1600 i september 2019. Såld köpoption med lösen 1620 i december 2019.
- Kaffe: Såld säljoption med lösen 1,15 i mars 2019.
- Guld: Såld köpoption med lösen 1400 i juni 2019.
- Olja: Såld säljoption med lösen 55 i maj 2019. Sålda säljoptioner med lösen 45, 50 och 55 i juni 2019.
- Socker: Såld säljoption med lösen 12,5 i mars 2019.
- Naturgas: Sålda köpoptioner med lösen 5,0 och 5,50 i mars 2019.
- 10-årig amerikansk statsobligation: Såld termin.
Andelsvärdet i placeringsklubben steg med +0,1% jämfört med förra fredagen, och slutade på 330,0260. Sedan årsskiftet har andelsvärdet stigit med +1,0%.
Onsdagsfonden PPM
Onsdagsfonden PPM är oförändrat sedan årsskiftet efter en vecka på oförändrat. Notera att Pensionsmyndighetens siffror för veckan av någon anledning inte inkluderar fredagens utveckling, däremot föregående fredags.
Onsdagsfondens trendindikator visar negativ trend för jämförelseindexet MSCI All Country World Index (ACWI). Portföljen är till 100% placerad i räntefond efter att exit träffades vecka 41.
Onsdagsfonden Sverige
Onsdagsfondens trendindikator visar negativ trend för Stockholmsbörsens Benchmark Index. Portföljen är till 100% likvid efter att exit träffades vecka 41.
Onsdagsfonden OMXS30
Onsdagsfondens trendindikator visar negativ trend för för Stockholmsbörsens OMXS30-index. Portföljen är till 100% likvid efter att exit träffades vecka 41.
Onsdagsfonden Emerging Markets
Onsdagsfondens trendindikator visar negativ trend för iShares Emerging Index Fund. Portföljen är till 100% likvid efter att exit träffades vecka 20.
Onsdagsfonden Råvaror
Onsdagsfondens trendindikator visar negativ trend för Bloomberg Commodity Index. Portföljen är till 100% likvid efter att exit träffades vecka 25. För den som vill placera i en råvarufond är XACT Råvaror (börshandlad fond) eller Handelsbankens Råvarufond bra alternativ.
Volatilitet
Volatilitet beskriver hur mycket marknaderna svänger. Det kan användas på en mängd olika sätt i placeringsstrategier. I Onsdagsfonden använder jag volatiliteten framför allt för att beräkna exitnivåer. Ju större rörelser en marknad rör sig med, desto längre placeras exit från kursen och vice versa. Jag använder Average True Range för att mäta volatilitet.
OMXS30 (Onsdagsfonden OMXS30)
OMX Benchmark Cap Price Index (Onsdagsfonden Sverige)
iShares All Country World Index världsindex (Onsdagsfonden PPM)
iShares MSCI Emerging Markets (Onsdagsfonden Emerging Markets)
UBS ETRACS Bloomberg Commodity Index Total Return ETN (DJCI) (Onsdagsfonden Råvaror
Den stora bilden
Trendindikatorn för OMXS30 under de senaste 10 åren.