Efter en lite tveksam inledning på veckan ökade köparna trycket och kurserna på många av världens börser steg avsevärt. Priset på olja klättrade också uppåt, men föll tillbaka något i slutet av veckan. uppåt. Dollarn höll sig stabil, liksom räntorna i både USA och Europa.
Stockholmsbörsens OMXS30-index steg med +2.5% jämfört med stängningskursen förra veckan. Sedan årsskiftet är utvecklingen -4.9%, exklusive utdelningar.
Sommaren står inför dörren, och det enda vi säkert kan säga om börsen är att den kommer fortsätta att fluktuera. Just nu känns köpsidan stark och optimismen påtaglig, men det kan vända snabbt. Utsikterna för starten av nästa vecka är klart positiva, då USA-börserna avslutade med rejäl styrka i fredags. Kom dock ihåg att USA har långhelg på grund av Memorial Day på måndag, och att handelsvolymerna därför varit mycket låga de senaste dagarna. Sedan en lågnotering på 1304 för OMXS30 för bara ett par veckor sedan har index klättrat över 5%, så potential för rekyl finns förstås. Eller så ska den negativa trenden utmanas rejält.
Onsdagsfonden Good Options
Valutasäkringen gav en positiv effekt på andelsvärdet med +0.2%. Sålda säljoptioner i OMXS30 med lösenpris på 1180 respektive 1130 kunde köpas tillbaka med vinst.
Andelsvärdet ökade med +1.1% jämfört med förra fredagen, och slutade på 241,8995. Sedan årsskiftet har andelsvärdet stigit med +8.4%.
Portföljen innehåller en såld köpoption juli 1430, vilken ökat i värde i och med den senaste uppgången. Återstår att se om justering krävs, vilket då kortsiktigt drar ned resultatet.
Onsdagsfonden PPM
Onsdagsfonden PPM är upp +0.8% sedan årsskiftet, efter en vecka på i stort sett oförändrat. Ingen förändring av fondinnehavet är aktuell.
Trendindikatorn
Onsdagsfondens trendindikator visar fortsatt negativ trend för OMXS30. Trenden för världsindex, baserat på iShares MSCI Word Index Fund, är fortsatt neutral. Utvecklingen för fler marknader, börser som råvaror, finns redovisade på sidan Marknadstrender.
Trendindikatorn visas med värdet 1 vid positivt trend, 0 vid neutral och -1 vid negativ börstrend.
Volatilitet
En titt på volatiliteten visar att Average True Range för OMXS30 fortsatte nedåt i veckan, och att det för kommande börsvecka skulle vara normalt med en rörelse på drygt+/-4.0% givet utvecklingen de senaste 12 veckorna. Vi är i en väldigt volatil marknad.
Exit
Ingen exit är aktuell då Onsdagsfonden PPM ligger placerad i räntefond.
Den stora bilden
Trendindikatorn för OMXS30 under de senaste 10 åren.